Odpowiedzialność za antykoncepcję w związku to temat, który nierzadko pojawia się w gabinecie seksuologicznym. Często spotykam się też z tym zagadnieniem w życiu prywatnym. Ludzie zastanawiają się, kto powinien decydować o tym, jaką metodę antykoncepcji wybrać? Kto ma płacić za antykoncepcję w stałym związku? Czy jeśli kobieta bierze tabletki, powinna sama za nie płacić? Kto powinien mieć przy sobie prezerwatywy podczas przygodnego seksu? Zaparz ulubioną kawę i dowiedz się, jak powinna wyglądać kwestia antykoncepcji w związku i innych relacjach.
Antykoncepcja – co to jest i jakie są rodzaje antykoncepcji
Antykoncepcja to ogół działań i metod mających na celu zapobieganie niechcianej ciąży. Celem antykoncepcji jest zapewnienie bezpiecznej, skutecznej i świadomej kontroli nad prokreacją. Zwracam jednak uwagę na to, że kontrola ta nigdy nie będzie pełna, ponieważ żadna metoda antykoncepcji nie daje 100% gwarancji uniknięcia ciąży. Nawet jeśli stosujesz metodę antykoncepcji z najwyższym stopniem skuteczności, istnieje zawsze pewne ryzyko niepowodzenia.
Współczesne metody antykoncepcyjne obejmują prezerwatywy, tabletki antykoncepcyjne, plastry, zastrzyki, spirale, implanty.
Sprawdź, jak wybrać metodę antykoncepcji dla siebie.
Część metod antykoncepcyjnych jest do zastosowania przez mężczyzn (klasyczne prezerwatywy). Część przez kobiety (prezerwatywy dla kobiet, środki hormonalne w tabletkach/plastrach/implantach, spirale). W kwestii odpowiedzialności za antykoncepcję nie ma to jednak znaczenia.
Kto powinien być odpowiedzialny za antykoncepcję w związku?
Odpowiedzialność za antykoncepcję powinna być wspólna dla obojga partnerów seksualnych. Jeśli jesteś w stałej relacji, na wstępie zadbaj o to, by wspólnie wybrać metodę antykoncepcji. Oboje partnerzy powinni być świadomi dostępnych metod oraz skutków ubocznych ich stosowania. Bez względu na płeć. Bez względu na to, kto ją zażywa/zakłada/aplikuje.
Odpowiedzialność za antykoncepcję powinna być wspólna dla obojga partnerów seksualnych.
W gabinecie często słyszę o sytuacjach, w których jedno z partnerów niby wie, jaką formę antykoncepcji stosują w związku, ale nie wiedzą o niej wiele. Zrzucają odpowiedzialność za antykoncepcję na drugą osobę, zapominając o konsekwencjach.
Kto powinien płacić za antykoncepcję w związku?
Koszty antykoncepcji powinny być dzielone po pół. Chyba, że para ustali inaczej (np. z powodu dysproporcji zarobków, czy innego systemu dzielenia się wydatkami).
Warto pamiętać, że w przypadku antykoncepcji hormonalnej to nie tylko sam koszt tabletek. Należy również uwzględnić koszt wizyt u ginekologa, a w przypadku skutków ubocznych – także u innych specjalistów.
Odpowiedzialność za antykoncepcję w związku – dlaczego powinna być wspólna?
Odpowiedzialność za antykoncepcję w związku powinna być wspólna z kilku istotnych powodów:
Wspólne podejmowanie decyzji
Wspólne decyzje nie tylko pozwalają uniknąć konfliktów i nieporozumień w relacji. Pozwalają również na budowanie zaufania, wzajemne zrozumienie i zbliżają partnerów do siebie. Wspólna decyzja o wyborze antykoncepcji i odpowiedzialność obojga partnerów podkreśla równość partnerów w związku.
Wspólna wizja przyszłości
Planowanie rodziny i kontrola płodności to kwestie, które wpływają na obie strony związku. Dobrze wiedzieć, czy i kiedy druga osoba chce mieć dzieci. Ale też, jaki jest plan awaryjny przy ewentualnej wpadce.
Skuteczność antykoncepcji
W przypadku metod, które wymagają regularnego zażywania (np. tabletki antykoncepcyjne) lub aktywnego stosowania (np. prezerwatywy), wspólne zaangażowanie minimalizuje ryzyko zapomnienia lub nieprawidłowego użycia. Partnerzy mogą wzajemnie przypominać sobie o konieczności stosowania środka antykoncepcyjnego i dbać o jego poprawne użycie.
Nie rozmawiasz z partnerem o antykoncepcji?
Kliknij tutaj i poznaj 7 konsekwencji.
Odpowiedzialność za antykoncepcję w ONS
Wiemy już, że odpowiedzialność za antykoncepcję powinna spoczywać na obojgu partnerach. Nie wszyscy jednak są w stałych relacjach, w których jest przestrzeń na rozmowy o antykoncepcji. Osoby, które decydują się na ONS (one night stand), czy też inne przygodne relacje seksualne, zawsze powinny brać odpowiedzialność za antykoncepcję bez względu na drugą osobą. Jeśli chcesz odbyć przygodny stosunek seksualny, zawsze pamiętaj o antykoncepcji. Nie licz na to, że to ta druga osoba o to zadba.
Po pierwsze dlatego, że może zwyczajnie nie być przygotowana na seks, a po drugie dlatego, że z różnych przyczyn może nie być uczciwa.
W gabinecie seksuologicznym słyszałam mnóstwo historii o tym, jak mężczyźni namawiali przelotne partnerki na seks bez prezerwatywy. Tłumaczyli się tym, że w prezerwatywie nie mogą osiągnąć erekcji, albo że stosunek bez gumki jest dla nich bardziej przyjemny. Co ciekawe, płacenie alimentów na dziecko już nie wywołuje takiego entuzjazmu.
Słyszałam również o kobietach, które kłamały, że biorą tabletki, by “złapać” mężczyznę na dziecko. Liczyły na to, że zajdą w ciążę podczas stosunku ze stałym partnerem, by utrudnić mu odejście lub unikały zabezpieczenia z przelotnym partnerem seksualnym, pragnąc wychowywać dziecko w pojedynkę.
Oczywiście, że takie sytuacje nie powinny się zdarzać, ale niestety się zdarzają. W kwestii antykoncepcji w niezobowiązujących relacjach najlepiej zaufać sobie.
Jaką antykoncepcję wybrać na ONS?
Podczas przygodnych spotkań seksualnych, czy też dla osób, które nie mają jednego stałego partnera, rekomenduję stosowanie prezerwatyw. Prezerwatywy chronią nie tylko przed niechcianą ciążą, ale również przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. W przeciwieństwie do większości środków hormonalnych są również widoczne i namacalne. Dzięki temu minimalizujesz ryzyko oszukania.
Prezerwatywy mogą nosić przy sobie zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Ważne jest, by nie przechowywać ich w portfelu, czy innych ciasnych miejscach. Trzymanie kondomów w portfelu może spowodować ich uszkodzenie (przez tarcie, nacisk, temperaturę), a tym samym znacząco obniżyć ich skuteczność.
Antykoncepcja a STI
Antykoncepcja, czyli ochrona przed niechcianą ciążą a ochrona przed chorobami przenoszonymi drogą płciową to dwa różne zagadnienia. Prezerwatywy są jedyną metodą antykoncepcji, która jednocześnie zapewnia ochronę przed niechcianą ciążą i przenoszeniem STI (czyli chorobami przenoszonymi drogą płciową). Chociaż inne metody antykoncepcji są skuteczne w zapobieganiu ciąży, nie chronią one przed STI.
Więcej o STI i jak się przed nimi chronić przeczytasz w artykule Jak się bawić, by się nie zarazić?
Agnieszka Dulińska
autorka artykułu & założycielka sekspresso
Cześć! Mam na imię Agnieszka i tworzę tutaj przestrzeń poświęconą pozytywnej seksualności. Jestem psycholożką, seksuolożką i psychoterapeutką poznawczo-behawioralną w trakcie szkolenia. Specjalizuję się w pracy z osobami GSRD, czyli należącymi do mniejszości seksualnych. Prywatnie jestem entuzjastką jogi i zdrowego stylu życia.
Więcej o mnie przeczytasz na agnieszkadulinska.pl